Publicēta: 12:56 11. janvāris, 2020

EM vērtē, vai iegādāties "Marguerite Fund" piederošās "Conexus" akcijas

Rīga, 11.janv., LETA. Ekonomikas ministrija (EM) patlaban vērtē, vai iegādāties "Marguerite Fund" piederošos Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") 29,06% akciju, aģentūrai LETA atzina ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV). 

Pagājušā gada decembrī "Marguerite Fund" paziņoja, ka fonds pārdos sev piederošos 29,06% "Conexus" akciju Japānas kompānijas "Marubeni" fondam. Tā kā Latvijai kā "Conexus" akcionārei ir pirmpirkuma tiesības, "Marubeni" ir vērsies EM ar piedāvājumu iegādāties "Marguerite Fund" piederošās akcijas.

Pēc ekonomikas ministra teiktā, patlaban tiek vērtēta virkne šī piedāvājuma aspektu, tostarp piedāvātā cena, darījuma nosacījumi, "Conexus" finanšu rādītāji u.c. informācija.

Nemiro neatklāja piedāvāto cenu, bet viņš norādīja, ka gadījumā, ja valsts nolems pirkt "Conexus" akcijas, tad tas netiks darīts par budžeta līdzekļiem, bet gan tiks vai nu ņemts aizņēmums bankā, vai arī izmantoti tā uzņēmuma līdzekļi, kas šīs akcijas iegādāsies. Iepriekš Nemiro pieļāva, ka gadījumā, ja Latvija lems iegādāties pārējiem investoriem piederošās "Conexus" akcijas, to īpašniece būs AS "Augstsprieguma tīkls". 

Pēc tam, kad EM būs veikusi novērtējumu, gala lēmumu par akciju iegādāšanos vai neiegādāšanos lems Ministru kabinets. Pagaidām gan nav zināms, kad valdība par šo jautājumu varētu lemt. 

Tāpat Nemiro piebilda, ka EM vēl nav saņēmusi informāciju no otra "Conexus" akcionāra, Krievijas valsts kontrolētā dabasgāzes koncerna "Gazprom" par tās rīkoto Latvijas kompānijas daļu izsoli pagājušā gada decembra beigās. "Gazprom" Latvijas kompānijā pieder 34,09911% akciju un to izsoles sākumcena bija 79 miljoni eiro. Ekonomikas ministrs prognozēja, ka Latvija "Gazprom" piedāvājumu varētu saņemt janvāra otrajā pusē.

LETA jau vēstīja, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) sertificējusi "Conexus" ar diviem nosacījumiem, kas uzņēmumam jāizpilda līdz 2019.gada beigām.  

"Conexus" jānodrošina, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuves autoruzraudzību no 2020.gada 1.janvāra īsteno komersants, kas nav tiešā vai netiešā veidā saistīts ar Krievijas "Gazprom" un tā saistītajiem komersantiem. 

Savukārt otrs nosacījums paredz nodrošināt, ka no 2020.gada 1.janvāra "Gazprom" nav iespēju tieši vai netieši kontrolēt "Conexus", proti, Krievijas uzņēmumam jāpārdod sev piederošās akcijas.

Šī nosacījuma otra daļa paredz, ka līdz 2020.gada 1.janvārim "Conexus" jānovērš arī interešu konflikta riski, ko rada "Marguerite Gas" vienlaicīga dalība gan "Conexus", gan "Latvijas gāzē".

"Latvijas gāze" ir dabasgāzes tirgotājs, kam pieder arī sadales sistēmas operators AS "Gaso". Savukārt "Conexus" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latviju ar Krieviju, Lietuvu un Igauniju.

"Conexus" ir slēgta akciju sabiedrība. Kompānijas lielākais akcionārs ir "Augstsprieguma tīkls" (34,36%), kamēr "Gazprom" pieder 34,1%, bet "Marguerite Gas" - 29,06% akciju.

  • LETA