Publicēta: 16:55 17. februāris, 2021

Fiskālās disciplīnas uzraugi: Ekonomikas izaugsmes riski ir kavēšanās ar ekonomikas atveseļošanas programmu

Rīga, 17.febr., LETA. Latvijas ekonomikas izaugsmes riski ir vakcinācijas lēnais temps un kavēšanās ar ekonomikas atveseļošanas programmu, aģentūru LETA informēja Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) pārstāvji.

Padome ir apstiprinājusi Finanšu ministrijas (FM) izstrādātās makroekonomikas prognozes Stabilitātes programmas izstrādei 2021.-2024.gadam. FDP ir novērtējusi tās kā pieņemamas augstas nenoteiktības un lejupvērstu risku apstākļos, vienlaikus vēršot uzmanību uz vairākiem riskiem.

FDP aicina objektīvi novērtēt pastāvošos riskus un kā nozīmīgākos no tiem atzīmējusi vakcinācijas tempu kavēšanos un zemo sabiedrības uzticības līmeni, kas var būtiski aizkavēt ekonomikas atgriešanos pie pirms krīzes rādītājiem. Tāpat starp riskiem minēta ekonomikas atveseļošanas līdzekļu izmantošana neatbilstoši ekonomikas potenciāla un produktivitātes kāpināšanas uzdevumiem. Starp FDP minētajiem ekonomikas izaugsmes riskiem ir arī aizkavēta ekonomikas atveseļošanas programmu uzsākšana, kas var izraisīt nevienmērīgu ekonomikas atveseļošanos un pārkaršanu 2023./2024.gados atsevišķās ekonomikas nozarēs, it īpaši būvniecībā.

Tāpat FDP informēja, ka tā ir apstiprinājusi FM makroekonomikas prognozes, kas paredz mērenu iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes atsākšanos 2021.gadā 3% apmērā un augstāku IKP sniegumu 2022.gadā 4,5% apmērā. IKP izaugsme 2023.gadā prognozēta 3,2% un 2024.gadā - 2,8% apmērā.

Salīdzinot ar iepriekšējām prognozēm, kas bija izstrādātas Vidēja termiņa budžeta ietvara likumam un pieņemtas 2020.gada jūnijā, reālā IKP izaugsmes prognoze 2021.gadam ir samazināta par 2,1 procentpunktiem, tādējādi atspoguļojot ekonomikas atlabšanas aizkavēšanos līdz 2022.gadam, kuram prognoze ir uzlabota par 1,4 procentpunktiem.

Padome apstiprinājusi atjaunotās prognozes, izprotot pastāvošo augsto nenoteiktību gan Latvijas, gan globālajā ekonomikā. Vienlaikus FDP aicinājusi FM pielietot elastīgu pieeju ekonomikas prognozēšanā, vērojot aktuālās norises ekonomikā un nepieciešamības gadījumā koriģējot prognozes.

Kā norādīja padomē, pašreizējā situācijā paredzams, ka ekonomikas atkopšanās būs ilgstoša un nevienmērīga nozaru griezumā. 

"Covid-19 krīze ir ietekmējusi ekonomiku strukturāli, izmainot arī ekonomikas potenciālu. Nenoteiktība ārējos tirgos turpinās ietekmēt eksporta perspektīvas un ekonomisko noskaņojumu. Pēc pašreizējām FM aplēsēm, tūrisma nozare un ar to saistītie uzņēmumi varētu sasniegt 2019.gada līmeni ne ātrāk kā 2024.gadā," puada FDP.

Fiskālās disciplīnas uzraugi arī norādīja uz negatīvām demogrāfiskām tendencēm. "Iedzīvotāju novecošana un iespējamais atkārtotais iedzīvotāju emigrācijas vilnis turpmākajos gados kļūs par vienu no ekonomikas attīstības noteicošajiem faktoriem, radot spriedzi gan darba tirgū, gan produktivitātes nodrošināšanā," pauda FDP.

Jau ziņots,ka Finanšu ministrija (FM) samazinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš prognozētajiem 5,1% līdz 3%, aģentūrai LETA pavēstīja ministrijā.

Sākot Latvijas Stabilitātes programmas 2021.-2024.gadam sagatavošanu, FM ir izstrādājusi makroekonomisko rādītāju prognozes laika posmam līdz 2024.gadam.

Atbilstoši atjaunotajām prognozēm, Latvijas IKP pieauguma prognoze 2022.gadam palielināta no iepriekš lēstajā 3,1% līdz 4,5%.

Pēc FM minētā, divos nākamajos gados Latvijas ekonomikas izaugsme tiek prognozēta tuvu ekonomikas potenciālās izaugsmes tempam.

"Lai arī 2020.gadā ekonomikas kritums 3,5% apmērā bija mazāks, nekā prognozēts, Covid-19 atkārtotā uzliesmojuma un slimības izplatības mazināšanai noteikto ierobežojumu dēļ IKP pieaugums 2021.gadā būs mazāks, nekā prognozēts pagājušā gada jūnijā. Atjaunotajās prognozēs pieņemts, ka ekonomikas attīstību vēl līdz pat 2021.gada vidum turpinās negatīvi ietekmēt Covid-19 izplatība, bet pēc tam, atceļot lielāko daļu ierobežojumu, izaugsme strauji sāks atjaunoties. Prognoze balstās uz Covid-19 vakcinācijas plānu, kas paredz, ka līdz šā gada vasaras beigām būs vakcinēti 70% Latvijas iedzīvotāju, līdz ar to atkārtots slimības uzliesmojums 2021.gada rudenī nav sagaidāms," pauda FM.

https://infogram.com/latvijas-ikp-prognozes-2021-1h984wovzdo7d6p?live

  • LETA