Publicēta: 16:26 31. oktobris, 2018

Latvija ''Doing Business'' reitingā saglabā 19.vietu

Rīga, 31.okt., LETA. Latvija Pasaules Bankas veidotajā "Doing Business" reitingā 190 valstu konkurencē saglabā 19.vietu, liecina šodien publiskotais Pasaules Bankas pētījums.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū Latvija ieņem 7.vietu, kas ir par vienu vietu augstāk nekā pērn, piekāpjoties Somijai, Igaunijai, Lietuvai, Zviedrijai, Apvienotajai Karalistei un Dānijai.

Savukārt no Baltijas valstīm labāko sniegumu uzrādījusi Lietuva, kura reitingā pakāpusies uz 14.vietu, pērn ieņemot 16.vietu, kamēr Igaunija no gada laikā reitingā noslīdējusi no 12.vietas uz 16.vietu.

Ekonomikas ministrijā (EM) aģentūru LETA informēja, ka šogad Latvijai gandrīz visās "Doing Business 2019" pozīcijās izdevies sasniegt augstāku procentpunktu skaitu nekā iepriekš vai tas saglabāts nemainīgs. Šā gada novērtējumā īpaši atzinīgi novērtēts Latvijas paveiktais pozīcijā "Elektrības pieejamība".

Pozīcijā "Uzņēmējdarbības uzsākšana" Latvija noslīdējusi no 21.vietas līdz 24.vieta, pasliktinājies Latvijas rādītājs, kurā vērtēta būvatļaujas saņemšana, - Latvija noslīdējusi no 49.vietas uz 56.vietu. Tajā pašā laikā sadaļā par līgumsaistību izpildi Latvija saglabājusi 20.vietu, tāpat sadaļā par kredītu pieejamību saglabāta 12.vieta. Nodokļu nomaksas jomā Latvija saglabā 13.vietu.

Pozīcijā par elektrības pieejamību Latvija gada laikā pakāpusies no 62.vietas uz 53.vietu. Tajā pašā laikā pasliktinājies Latvijas sniegums sadaļā par investoru aizsardzību - Latvija gada laikā kritusi no 43.vietas uz 51.vietu.

Nedaudz pasliktinājies Latvijas vērtējums "Maksātnespēja", kurā valsts zaudējusi vienu pozīciju, noslīdot uz 54.vietu. Vienlaikus negatīvi novērtēts Latvijas sniegums nekustamā īpašuma reģistrēšanas jomā, kur secināts, ka veiktās reformas padarījušas procedūras uzņēmumiem nedraudzīgākas. Šajā pozīcijā Latvija gada laikā noslīdējusi no 22.vietas uz 25.vietu.

Lietuva pozīcijā "Uzņēmējdarbības uzsākšana" ieņem 31.vietu, gan rādītājā, kurā vērtēta būvatļaujas saņemšana, gan sadaļā par līgumsaistību izpildi Lietuva atrodas septītajā pozīcijā, bet nodokļu nomaksas jomā tā ieņem 18.vietu. Pozīcijā par elektrības pieejamību Lietuva ierindota 26.vietā, valsts sniegums sadaļā par investoru aizsardzību novērtēts ar 38.vietu, bet vērtējumā "Maksātnespēja" Lietuva ierindota 85.vietā. Tikmēr pozitīvi novērtēts Lietuvas sniegums nekustamā īpašuma reģistrēšanas jomā - šajā rādītājā Lietuva ieņem trešo pozīciju, bet sadaļā par kredītu pieejamību Lietuva ierindota 44.vietā.

Igaunijai pozīcijā "Uzņēmējdarbības uzsākšana" sokas vislabāk no Baltijas valstīm, tai ieņemot 15.vietu. Gan rādītājā, kurā vērtēta būvatļaujas saņemšana, gan nodokļu nomaksas jomā Igaunija atrodas 14.vietā, bet sadaļā par līgumsaistību izpildi valsts ierindota 13.pozīcijā. Pozīcijā par elektrības pieejamību Igaunija ierindota 46.vietā, sadaļā par investoru aizsardzību valsts ieņem 83.vietu, bet vērtējumā "Maksātnespēja" Igaunija ierindota 47.vietā. Arī Igaunijas sniegums nekustamā īpašuma reģistrēšanas jomā novērtēts pozitīvi, un šajā pozīcijā valsts ieņem sesto pozīciju, bet sadaļā par kredītu pieejamību Igaunija, tāpat kā Lietuva, ierindota 44.vietā.

Pasaules Bankas "Doing Business" reitings kvantitatīvi mēra un salīdzina 190 pasaules valstu regulējošos nosacījumus un procedūras, kas attiecas uz vidējo un mazo uzņēmumu desmit dzīves cikla posmiem, izmatojot standartizētus scenārijus. Reitingā tiek vērtētas formālās procedūras, kas veicina vai ierobežo uzņēmējdarbības aktivitāti lielākajā pilsētā - valsts uzņēmējdarbības centrā. "Doing Business" paļaujas uz respondentu viedokļiem. Latvijā tie ir kopumā 45 respondenti no nevalstiskā un valsts sektora.

2017.gadā "DoingBusiness" reitingā Latvija noslīdēja par piecām vietām, 190 valstu konkurencē ieņemot 19.vietu. 2016.gadā Latvija šajā reitingā ieņēma 14.vietu.

https://infogram.com/doing-business-2019-indekss-1hnq4117n3wk43z?live

  • LETA