Publicēta: 15:49 7. maijs, 2019

EK saglabā Latvijas ekonomikas izaugsmes prognozi 3,1% apmērā

Rīga, 7.maijs, LETA. Eiropas Komisija (EK) saglabājusi Latvijas ekonomikas izaugsmes prognozi šīm gadam 3,1% apmērā, liecina EK pavasara ekonomikas prognoze.

Arī iepriekšējā prognozē februārī EK lēsa, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pieaugs par 3,1% pēc tam, kad pērn tas palielinājās par 4,8%. Nākamgad gaidāms ekonomikas izaugsmes tempa palēninājums un tiek prognozēts, ka IKP pieaugs par 2,8%.

EK viceprezidents Valdis Dombrovskis norādīja, ka Latvijas ekonomikā turpinās strauja izaugsme un prognozētais IKP pieaugums ir straujākais izaugsmes temps starp Baltijas valstīm.

Dombrovska vērtējumā galvenie izaugsmes dzinējspēki ir pozitīva investīciju dinamika un spēcīgs privātā patēriņa pieaugums.

"Noturīgi straujais algu pieaugums nodrošinās turpmāku privātā patēriņa kāpumu, taču izaugsmes sabremzēšanās Eiropā ierobežos eksporta pieauguma tempus. Zināmas bažas izraisa fakts, ka, neraugoties uz straujo ekonomikas pieaugumu, pēdējo gadu laikā ir pieaudzis budžeta deficīts - pagājušajā gadā sasniedzot 1% no IKP. Šogad budžeta deficīts nedaudz samazinās un tiek prognozēts 0,6% no IKP apmērā. Šajā ekonomikas cikla posmā ir svarīgi samazināt budžeta deficītu un pakāpeniski virzīties uz sabalansētu budžetu," norādīja EK pārstāvniecībā Latvijā.

Inflācija šogad Latvijā tiek prognozēta 2,8% apmērā, bet nākamgad inflācija Latvijā sasniegs 2,4%, liecina EK jaunākās prognozes.

Valsts parāds veidos 0,6% no IKP gan šajā, gan nākamajā gadā, prognozē EK. Savukārt bezdarbs Latvijā saruks līdz 6,9% šogad un 6,7% nākamgad.

EK pavasara prognozes liecina, ka IKP Eiropas Savienības (ES) šogad pieaugs par 1,4%, bet nākamgad ekonomikas izaugsmes temps sasniegs 1,6%. Eirozonā šogad tiek gaidīts IKP pieaugums par 1,2%, bet nākamgad tas sasniegs 1,5%. Vienlaikus EK norāda, ka 2020.gada rezultātus ietekmē tas, ka būs vairāk darba dienu.

Aplēses liecina, ka ekonomikas izaugsme Eiropā šogad turpināsies jau septīto gadu pēc kārtas, turklāt reālā IKP pieaugums tiek prognozēts visās ES dalībvalstīs.

Lai gan neskaidrības pasaules tirdzniecības politikā turpina ietekmēt ekonomikas rādītājus, dinamika vietējā tirgū joprojām veicina Eiropas ekonomikas izaugsmi.

Inflācija, kā lēš EK, šogad ES samazināsies līdz 1,6%, bet nākamgad pieaugs līdz 1,7%. Savukārt eirozonā patēriņa cenas gan šogad, gan nākamgad pieaugs par 1,4%.

EK prognozē, ka bezdarba līmenis ES šogad turpinās samazināties un 2020.gadā sasniegs 6,2%. Savukārt eirozonā tas samazināsies līdz 7,7% šogad un 7,3% nākamgad, kas būs zemāk nekā šis rādītājs bija 2007.gadā pirms ekonomikas krīzes.

Jaunākajā pārskatā EK gan norāda, ka pastāv būtiski riski prognožu samazinājumam, jo pasaulē pieaug protekcionisma pasākumi, kā arī samazinās pasaules ekonomikas izaugsmes temps. Tāpat iespējama kūtrākā tirdzniecības izaugsme, jo īpaši tad, ja Ķīnas ekonomikas pieaugums būs lēnāks nekā prognozēts iepriekš.

Eiropā riskus ekonomikas izaugsmei rada tas, ja Apvienotā Karaliste no ES izstāsies bez skaidras vienošanās par turpmākām attiecībām valstu starpā, kā arī pastāv riski, ka īslaicīgās grūtības ražošanā var izrādīties ilglaicīgākas. Tāpat riskus ekonomikas izaugsmei rada politiskās neskaidrības un politika, kas mazāk orientēta uz izaugsmi, tādējādi samazinot privāto investīciju apmēru.

Kā pozitīvus aspektus EK min privātā patēriņa un investīciju elastību ES.

Attiecībā uz Apvienoto Karalisti EK prognozes ir tehniskas, pieņemot, ka pašreizējais stāvoklis pušu attiecībās nemainīsies.

Komentējot ES ekonomikas izaugsmi, Dombrovskis skaidroja, ka Eiropas ekonomika ir bijusi elastīga laikā, kad ārējie apstākļi ir mazāk labvēlīgi, tostarp pieaug saspīlējums globālajās tirdzniecības attiecībās. "Izaugsmes turpinājums gaidāms visās ES dalībvalstīs un nākamgad tas palielināsies, ko veicinās spēcīgais vietējais patēriņš, stabilais nodarbinātības pieaugums un zemās finansēšanas izmaksas," pauda eirokomisārs, vienlaikus brīdinot, ka var saasināties tirdzniecības konflikti pasaulē un ekonomika pavājināties attīstības tirgos, jo īpaši Ķīnā.

Arī ekonomikas un finanšu, nodokļu un muitas komisārs Pjērs Moskovisī norādīja uz ES ekonomikas spēju saglabāt izaugsmi, kad ārējie apstākļi nav labvēlīgi. "Tomēr mums vajadzētu būt gataviem vairāk atbalstīt ekonomiku, ja tas būtu nepieciešams, turpinot īstenot izaugsmi veicinošas reformas," aicināja Moskovisī, mudinot izvairīties no protekcionisma, kas vēl vairāk palielinās saspīlējumu sabiedrībā.

https://infogram.com/latvijas-ikp-prognozes-2019-1h984wlgd33z6p3?live

  • LETA