Publicēta: 13:12 21. oktobris, 2019

Ražotājcenas Latvijas rūpniecībā septembrī - par 0,5% augstākas nekā pirms gada

Rīga, 21.okt., LETA. Latvijas rūpniecībā vidējais ražotājcenu līmenis šogad septembrī, salīdzinot ar 2018.gada septembri, pieaudzis par 0,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp vietējā tirgū realizētajai produkcijai ražotājcenas gada laikā pieaugušas par 1,8%, savukārt eksportētajai produkcijai cenas samazinājušās par 0,7%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 0,6%, bet eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 0,9%.

Būtiskākā ietekme uz ražotājcenu izmaiņām gada laikā bija cenu pieaugumam atsevišķu pārtikas produktu ražošanā, kā arī elektroenerģijas ražošanā un siltumapgādē. Cenu pazeminošā ietekme bija koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles.

2019.gada septembrī, salīdzinot ar augustu, ražotājcenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,3%.

Tostarp vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 1,2%, bet eksportētajai produkcijai pieauga par 0,5%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis palielinājās par 0,4%, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 0,5%.

Ražotājcenu pārmaiņas mēneša laikā visvairāk ietekmēja cenu kritums siltumapgādē un koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles. Cenu paaugstinošā ietekme bija atsevišķu pārtikas produktu ražošanā.

Šogad informāciju par ražotājcenām rūpniecībā sniedz vairāk nekā 600 uzņēmumu, kuri indeksa aprēķiniem katru mēnesi Centrālajai statistikas pārvaldei paziņo apmēram 2,4 tūkstošus cenu, no tām 1,3 tūkstošus par vietējā tirgū un 1,1 tūkstoti par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

https://infogram.com/rupniecibas-razotajcenu-izmainas-1grv02g09kzep1x?live

  • LETA