Publicēta: 11:52 27. novembris, 2018

Tautsaimniecības komisija rosina jaunajai Saeimai turpināt darbu pie Būvniecības likuma grozījumiem

Rīga, 27.nov., LETA. Jaunievēlētās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālo jautājumu komisija šodien pirmajā sēdē nolēma rosināt Saeimu turpināt darbu pie grozījumiem Būvniecības likumā.

Saeimas kārtības rullis paredz, ka jaunās Saeimas komisijas pirmajā sēdē lemj, vai iepriekšējās Saeimas uzsākto, bet nepabeigto, likumprojektu izskatīšana ir turpināma. Nolemjot darbu turpināt, tie atkārtoti tiek virzīti izskatīšanai visos trīs lasījumos.

Grozījumus Būvniecības likumā 12.Saeima bija apstiprinājusi pirmajā lasījumā. 13.Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālo jautājumu komisija šodien pirmajā sēdē nolēma darbu pie Būvniecības likuma grozījumiem turpināt.

Grozījumi paredz veicināt pāreju uz dokumentu apriti elektroniskajā būvniecības informācijas sistēmā.

Ekonomikas ministrijas (EM) Būvniecības departamenta direktore Olga Feldmane pastāstīja, ka šie grozījumi paredz būvniecības sistēmas pilnīgu pāreju uz elektronisko procesu. Viņa norādīja, ka sākotnēji bija paredzēts, ka likuma grozījumi stāsies spēkā ar 2019.gada 1.janvāri, bet tā kā likumprojektu trešajā lasījumā nepaspēs līdz tam pieņemt, būs jāvienojas par jaunu termiņu, kad grozījumi stāsies spēkā. Tāpat jāparedz pārejas periods, lai pašvaldības būtu gatavas pilnībā pāriet uz elektronisko procesu būvniecības nozarē.

Deputāts Daniels Pavļuts (AP) jautāja, kāpēc pašvaldības varētu nebūt gatavs, uz ko Feldmane norādīja, ka pamatā tās ir problēmas ar tehnisko nodrošinājumu - daļai pašvaldību nepieciešams uzlabot tai piederošo tehniku, lai tā spētu apstrādāt tik apjomīgus dokumentus, kādi būs šajā sistēmā. Šī iemesla dēļ pašvaldībām nepieciešams pusgads vai gads, lai pielāgotos pārmaiņām, pauda EM pārstāve.

Deputāts Sandis Riekstiņš (JKP) jautāja, vai ir paredzētas apmācības būvvaldēm un būvinspektoriem, jo, lai gan sistēma dažviet jau ir ieviesta, darbinieki bieži ar to neprot rīkoties.

Feldmane atbildēja, ka EM tiekas ar pašvaldību būvvalžu darbiniekiem, turklāt ir izveidota īpaša apmācību programma, tomēr tas ir atkarīgs no pašvaldībām, vai tās prasa apmācības un tajās iesaistās.

Pēc diskusijas par paredzētajiem likuma grozījumiem komisijas priekšsēdētājs Jānis Dūklavs (ZZS) aicināja komisiju atbalstīt turpmāku darbu pie grozījumiem Būvniecības likumā. Komisijas deputāti šo aicinājumu atbalstīja.

Jau ziņots, ka likumprojektā precizēts, ka būvniecības informācijas sistēmā ietverti būvniecības procesam un tā kontrolei nepieciešamie dati, un tās mērķis ir nodrošināt datu uzglabāšanu un apriti starp publiskās pārvaldes institūcijām, kontroles institūcijām un būvniecības dalībniekiem, kā arī sabiedrības iesaisti būvniecības procesā.

Būvvaldēm un institūcijām, kuras pilda būvvaldes funkcijas, likumprojektā noteikts pienākums būvniecības un ekspluatācijas kontroles ietvaros nepieciešamās procesuālās darbības atspoguļot un lēmumus izdot būvniecības informācijas sistēmā. Vienlaikus paredzēts, ka paziņojumu par sistēmā izdotajiem administratīvajiem aktiem, lēmumiem, dokumentiem un informāciju adresātam būs jānosūta uz oficiālo elektronisko adresi, ja tā ir aktivizēta.

Paredzēts, ka būvvalde un institūcija, kura pilda būvvaldes funkcijas, neizmantojot būvniecības informācijas sistēmu, varēs veikt darbības, kas saistītas ar administratīvo pārkāpumu procesu un ar būvniecības administratīvā procesa ietvaros izdota administratīvā akta piespiedu izpildi. Tāpat būs iespējams izskatīt informācijas pieprasījumus un iesniegumus, kas nav izskatāmi būvniecības un ekspluatācijas kontroles ietvaros. Likumprojektā veikti arī citi ar sistēmas darbību saistīti precizējumi.

Savukārt no likuma iecerēts izslēgt pašvaldībām uzlikto pienākumu publicēt informāciju par būvniecības ieceri pašvaldības mājaslapā internetā. Paredzēts, ka turpmāk šī informācija būs jānorāda tikai būvniecības informācijas sistēmā.

  • LETA