Publicēta: 14:32 10. janvāris, 2019

"Dobeles dzirnavnieks" tuvākajos gados attīstībā plāno investēt 30 miljonus eiro

Rīga, 10.janv., LETA. Latvijā lielākais graudu pārstrādes uzņēmums "Dobeles dzirnavnieks" sācis īstenot vērienīgu attīstības projektu, kas paredz tuvākajos gados attīstībā investēt 30 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja kompānijā.

Tostarp divu gadu laikā kompānija investēs vairāk nekā 18 miljonus eiro bioloģisko graudu pirmapstrādes un pārstrādes infrastruktūrā. Projekts paredz izveidot laboratoriju, izbūvēt bioloģisko graudu pieņemšanas, priekšattīrīšanas, pirmapstrādes tehnoloģijas un jaunus uzglabāšanas torņus, kā arī izveidot atsevišķu bioloģisko graudaugu pārslu ražotni un aprīkot to ar iekārtām.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils prognozēja, ka piecu gadu laikā pēc projekta realizēšanas Latvijā audzēto bioloģisko graudu īpatsvars pieaugs, proti, no esošajiem 3% līdz 10% 2026.gadā, jo kompānijas jaunizveidotā infrastruktūra veicinās bioloģisko graudu ražošanu un pārstrādi Latvijā.

Viņš arī minēja, ka patlaban Baltijas valstīs neesot pieejama laboratorija padziļinātai bioloģisko graudu analīzei, tāpēc ikviens paraugs tiek sūtīts uz Vāciju pārbaudei. "Dobeles dzirnavnieks" laboratorija sniegs iespēju ikvienam tirgus dalībniekam to izmantot bioloģiskās lauksaimniecības pētījumiem un produktu analīzei.

Kompānijā informēja, ka "Dobeles dzirnavnieks" pēc projekta īstenošanas uzņēmuma pārstrādāto biograudu apjoms pārsniegs 40 000 tonnu, kas ir sešas reizes vairāk nekā 2017.gadā. Paredzams, ka vairāk nekā 95% uzņēmumā saražoto biograudaugu pārslu tiks eksportētas. Projektu paredzēts pabeigt līdz 2020. gada beigām, piesaistot Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai līdzfinansējumu.

Vēl viens "Dobeles dzirnavnieks" investīciju projekts paredz līdz 2020.gadam izveidot inovatīvu pastas ražošanas līniju, kas ļaus produktu klāstu papildināt ar jauniem makaronu veidiem, veicinot uzņēmuma produktivitāti un konkurētspējas pieaugumu ārvalstu tirgos, informēja kompānijā. Kopējās projekta investīcijas pārsniegs 11 miljonus eiro, un vairāk nekā 90% no jauno produktu apjoma plānots eksportēt. Pastas ražošanas tehnoloģiskās līnijas iegādi līdzfinansēs Eiropas Reģionālās attīstības fonds sadarbībā ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru.

Amsils pauda pārliecību, ka bioloģiskā lauksaimniecība ir Latvijas zemnieku un uzņēmēju iespēja iekarot savu vietu globālajā tirgū, jo šī ir strauji augoša un vēl neaptverta niša. Bioloģisko graudu nozares attīstība un ražošanas pieaugums ievērojami palielinās nozares ilgtermiņa ienesīgumu un pozitīvi ietekmēs arī pārējās bioloģiskās lauksaimniecības apakšnozares, piemēram, lopkopību un piensaimniecību, kuru izaugsmi līdz šim kavējusi sertificētas bioloģiskās barības nepietiekamā pieejamība. Lai arī Latvijā ik gadu pieaug bioloģiski sertificēto saimniecību skaits un saražoto graudaugu apjoms, patlaban nozares attīstību kavē nepietiekamie resursi un infrastruktūras trūkums bioloģisko graudu pirmapstrādes un pārstrādes jomā.

Līdztekus abu iepriekš minēto investīciju projektu realizēšanai "Dobeles dzirnavnieks" tuvāko gadu laikā plāno uzstādīt arī jaunas rudzu dzirnavas, griķu pārstrādes iekārtas, palielināt kviešu dzirnavu jaudu un būtiski paplašināt gatavās produkcijas noliktavu.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka "Dobeles dzirnavnieks" apgrozījums 2017.gadā bija 113,722 miljoni eiro, kas ir par 26,7% vairāk nekā 2016.gadā, bet "Dobeles dzirnavnieka" peļņa pieauga par 53,9% un sasniedza 4,174 miljonus eiro. Dati par uzņēmuma finanšu rezultātiem 2018.gadā vēl nav apkopoti.

"Dobeles dzirnavnieks" ir reģistrēts 1991.gadā, un tā pamatkapitāls ir 3,818 miljoni eiro. Kompānijas lielākais akcionārs ir Igaunijas "Tartu Mill" (93,99%). "Dobeles dzirnavnieka" galvenie darbības virzieni ir visa veida kviešu miltu, mannas, miltu maisījumu, makaronu, graudaugu pārslu, putraimu un dzīvnieku barības ražošana.

  • LETA